Odvaha se neskrývá za uniformou a obušky. Je v myslích těch, kteří se nebojí postavit se bezpráví!

ČLENSTVÍ SE NIKOMU NEHLÁSÍ!

Ani na žádost. Členství v odborech je vždycky doborovolné a nepotřebujete k němu žádné povolení. Je také chráněné (dle zákona o ochraně osobních údajů je to citlivý údaj).  Není tedy veřejné, je to vaše čistě soukromá věc! Není vaší povinností komukoliv sdělovat, zda jste/nejste členy odborů. To záleží jen na vás. Dokonce ani zaměstnavatel po nás (ani po vás) nemůže chtít jména nebo počet členů (zákoník práce to zakazuje).

Chráníme každého člena
Jména členů odborů security nesdělujeme nikomu ani na žádost. A to platí jak pro firmy, tak pro instituce. Nepoužíváme bankovnictví se jmény, nekontaktujeme mzdovou účtárnu. S nikým se o vás nebavíme.
Držíme totiž spolu!

 

Navíc zastáváme ideu, že kolegialita, podpora a informace o zaměstnaneckých právech by neměly být za peníze. Proto máme členské příspěvky jen symbolické – 20 Kč. Dobře víme, že po nocích nepracujete proto, abyste živili odboráře, ale především sebe a své rodiny. Odmítáme z vašich vydřených výplat ještě ubírat. Naopak chceme dosáhnout toho, aby se zvýšily. Proto nikomu neplatíme drahé kanceláře, ani se nehodláme dívat, jak si z vašich peněz vyplácejí tisícové odměny. Vaše výplata není odborářů – je vašich rodin! Zvýšení výplat proto nesmí provázet zvyšování členských příspěvků.

 

K ČEMU jsou ODBORY?

Jednoduchá odpověď: Kolik vyděláváte bez nich??? Odboráři bojují za vaše výplaty! Vyjednávají s vládou a zaměstnavateli, abyste dostali přidáno. Ale nejen to – stojí za vámi a brání vás. V odborech jsme silnější, než každý sám. S odboráři si nemusíte nechat nic líbit! A ještě můžete mít vyšší výplaty 🙂 Je to na vás.

Nečekejte, že vám někdo zvýší výplatu sám od sebe!

Mzdový výměr jde snížit ze dne na den i bez vašeho souhlasu. Pracovní smlouvu ne. Mzdu sjednanou v pracovní smlouvě bez vašeho souhlasu změnit nejde – proto vám ji do smlouvy napíše málokdo. Odboráři nikdy nedovolí, aby vám výplaty klesly. Máte-li v práci odboráře, nikdo vám nezmění smlouvu ze 37,5 hodin týdně na 40 jen proto, aby vám nemusel ze zákona zvýšit mzdy. Odbory jsou od toho, aby vás chránili a prosazovali vaše požadavky. Navíc jako jediní za vás mohou uzavřít kolektivní smluvu. Ta se vyhlašuje i ve Sbírce zákonů – pokud je uzavřena odborovým orgánem, který v odvětví jedná za největší počet zaměstnanců. Bezpečnostních agentur jsou stovky, zaměstnanců security kolem 50 tisíc – takže VŠECHNO STOJÍ NA VÁS a vaší kuráži se k odborům přidat!

Nesklánějte hlavu před bezprávím, i když se vás netýká!

Řešte problémy, nepřivírejte před nimi oči a nezametejme je pod koberec. Máte-li zájem cokoli na svém pracovišti nebo v bezpečnostních agenturách zlepšit, či být prostě jen solidární s kolegy, i když vám zrovna neteče do bot, podpořte jakoukoli odborovou organizaci svým členstvím. Každý svým členstvím pomáhá zlepšit podmínky u security. Čím dřív se přidá většina, tím dřív se všem bude lépe sloužit!

 Nestyďte se říct si !

 

PROČ DO ODBORŮ?

  • Odbory jsou vaše armáda. Je to vaše právo, a také vaše síla!
  • Chráníte tím své peníze.
  • Firma vám málokdy dobrovolně zvýší výplaty.
  • Firma vám málokdy dobrovolně prodlouží dovolenou.
  • Firma vám málokdy dobrovolně zařídí stravenky a jiné benefity.
  • Odboráři jednají s firmou za vás!
  • Jste v odborech = máte se vždy na koho obrátit.
  • Postaví se za vás!
  • Bojují za pravidelné zvyšování mezd – to skutečné zvyšování, ne předstírané.
  • Tam, kde jsou odbory, mají zaměstnanci vyšší výplaty.
  • Čelí snahám snižovat náklady na pracovní sílu. Kolik vy vyděláváte bez odborářů?
  • Vědí, co si k vám kdo nesmí dovolit, na co máte právo a co si nenechat líbit.
  • Navíc připomínkují návrhy zákonů – mohou tak hodně věcí ovlivnit.
  • A firmám jsou partnerem, šetří jim peníze.

Nejsnadnější obětí je ten, kdo se nebrání !!!

 

VÝHODY ČLENSTVÍ
Co získáš:

  • Partu lidí, kteří se za tebe postaví
  • Ochranu před snižováním výplat
  • podporu svých profesních zájmů
  • slušnou výplatu i bez přesčasů
  • lepší pracovní podmínky, delší dovolenou, sociální jistoty
  • placené volno pro odborářské schůze
  • právo vyjadřovat se k přesčasům, absencím, odměňování, pracovní době, inspekcím, školení
  • právo nedat souhlas k plánu dovolených a pracovnímu řádu, pokud s nimi nesouhlasíš
  • kompetence kontrolovat dodržování zákoníku práce a BOZP
  • možnost vyjadřovat se k zákonům, odborové organizace jsou povinným připomínkovým místem
  • Můžeš pomoct k tomu, aby se všem líp sloužilo a práce uživila i bez přesčasů!

Založení odborové organizace

Každí 3 zaměstnanci mohou založit vlastní odbory. Nepotřebují ničí povolení, pouze se registrují u některého svazu a stanou se jeho organizací, nebo se zaregistrují rovnou u rejstříkového soudu (online) a fungují samostatně bez svazu. To stačí pro vznik a další existenci. Aby však získai legitimní právo vyjednávat se zaměstnavatelem jako „zástupci jeho zaměstnanců“, musí mít za členy aspoň 3 zaměstnance  této firmy. Takže stačí 3 a více = a odbory jsou na světě. Opatrně ale, tři jsou slabá skupina. Síla odborů je v síle jejich členské základně. Záleží na množství členů, kteří vás budou celou dobu podporovat. A taky na tom, že to nikdo z nich ani z vás nevzdá!

Odbory jako ústavní právo

Právo svobodně se sdružovat v odborech najdete v Úmluvách Mezinárodní organizace práce (ILO) v rámci OSN, jsou pro ČR závazné (http://www.mpsv.cz/cs/1009). Také to zaručuje LZPS (http://www.psp.cz/docs/laws/listina.html), která je součástí ústavního pořádku ČR. Vznik odborových organizací tedy nepodléhá ani svolení státu. Zaměstnavatel ze zákona nesmí zjišťovat členství v odborech, ani za něj postihovat, nebo odbory zakazovat. Členství v odborech zákon chrání.

Opravdu za členství nehrozí žádný postih?

HROZÍ – pokud zaměstnavatel poruší zákon 🙂 🙂
A teď vážně. Vaše postavení je chráněno ustanovením § 276 odst. 2, zákoníku práce: „Zástupci zaměstnanců (tj. odboráři) nesmějí být pro výkon své činnosti znevýhodněni ani diskriminováni“. Čili by vám od zaměstnavatele správně nemělo nic hrozit. Zákon mu totiž zakazuje zjišťovat, kdo je v odborech: § 316, odst. 4, říká, že zaměstnavatel od zaměstnance nesmí vyžadovat  informace o členství v odborové organizaci, přičemž tyto informace nesmí získávat ani prostřednictvím třetích osob!“
Přesto je tu pro jistotu ještě třetí pojistka, která chrání odboráře i tím, že funkcionáři, kteří se zaměstnavatelem vyjednávají, mají zákonnou ochranu před výpovědí po celou dobu výkonu své funkce, a navíc ještě i rok po jejím skončení! Pokud by si přesto někdo nedal pokoj, a dokonce se pokoušel pohrůžkou omezovat výkon sdružovacího práva, mohlo by takové jednání naplňovat skutkovou podstatu trestného činu „Porušování svobody sdružování a shromažďování“ podle ustanovení § 179, odst. 1, zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.

TAKŽE:
Chce to odhodlání, odvahu a kuráž,
a popřípadě důkazní materiál!

Odbory nejsou procházka růžovou zahradou!
Ale jde o vaše peníze a vaši budoucnost.
Jak řekl Ch. Bukowski:
SVĚT PATŘÍ TĚM, CO SE NEPOSEROU!“

 

Mohu se stát odborářem, i když pracuji na DPP/DPČ?

Jistě. Na práci konanou na základě dohod se vztahuje úprava pro výkon práce v pracovním poměru. Neplatí to pouze, pokud jde například o „Překážky v práci na straně zaměstnance“. Je však možné je sjednat.

Jakým způsobem mě odbory chrání před výpovědí?

Zákoník práce ukládá v § 61, odst. 1 zaměstnavateli povinnost předem výpověď projednat s odborovou organizací. Jde-li o člena orgánu odborové organizace (funkcionáře), v době jeho funkčního období + 1 rok po jeho skončení, je k výpovědi zaměstnavatel povinen požádat odborovou organizaci o předchozí souhlas.

Jaké povinnosti z členství v odborech vyplývají?

– dodržovat stanovy svazu a nepoškozovat jeho jméno
– hradit členské příspěvky
– vykonávat svěřenou funkci (pokud přijmete)

 

Stručně řečeno: pomáhat, neškodit, a držet nám palce:)

 

Přihláška-Securios
Přihláška do odborového svazu Securios